Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable Objective
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 67-RS-13100-13100
MPN: 13100
UPC: 5054492131006
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Airmax offers the AMX reticle, designed with serious airgun shooters in mind. The Airmax family has three magnification ranges to suit the needs of almost any shooter.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | AMX |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 16 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 17.5 m at 100 m |
| Eye Relief: | 89 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 269 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 120 MOA |
| Focus Range: | 7.5 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Wide view optical system ideal for varmint/airgun
- Glass etched reticle to withstand high recoil
- Intergrated adjustable objective for parallax adjustment
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
- Lens Cloth