Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | 1 MOA |
| Tube Diameter: | 31 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.5 - 126 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- 11 layer Multi-Coated wide angle optics
- Low-profile fingertip turrets
- removable zoom throw lever
- 30mm monotube chassis
- red fiber optic dot illumination
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- Removable zoom throw lever
- lens cloth
- lens covers