Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to $49.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.1 - 32.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Length: | 13.7 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Adjustment Range: | 96 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wde angle optical system
- 11 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination
- 5 levels of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Covers