Tap Tap to Zoom
Code: 67-RS-HSOVIRRS-14254
MPN: 14254
UPC: 5054492142545
The Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When you need a solid product to do the job you can rely on Vantage scopes to deliver time after time. Vantage 4-12x50 brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |