Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Adjustable Objective Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Adjustable Objective Rifle Scope
The Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Adjustable Objective Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Adjustable Objective Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Rifle Scope HK5173 has been specially designed to perform beautifully with air rifles. This Hawke Sport Optics rifle scope is optimized for target shooters, plinkers, and hobbyists who use air rifles and demand pinpoint accuracy; they are equipped with the bullet drop compensating MAP 6 reticle and high grade, fully multi-coated optics for superior image quality. The Rifle Scope also sports Hawke's Extreme View (EV) technology, which expands the scope's field of view by a whopping 20%. Each Hawke Optics Air Max Extreme View 4-12x Fast Focus Rifle Scope features an adjustable objective lens for precise parallax adjustment, and a fast focus eyepiece keeps the reticle in focus at all times. Hawke Sport Optics has also built the waterproof, fog proof, and shockproof single piece main tube with finger-adjustable, low profile windage and elevation turrets. Equip your air gun with a long-range Rifle Scope when you use the Hawke Airmax EV 4-12x40mm Adjustable Objective Scope.
Specifications for Hawke Optics Air-Max Extreme View (EV) 4-12x40mm Air Gun Rifle Scope:
| Magnification: | 4x to 12x |
| Objective Lens Diameter: | 40mm |
| Reticle: | MAP 6 |
| Tube Diameter: | 1" |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Field of View: | 4x - 33'; 12x - 11' |
| Eye Relief: | 3.2" |
| Length: | 12.7" |
| Weight: | 16.4 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Included Accessories: | Flip-up lens covers |
Features of Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40 Waterproof Air Rifle Scope:
- Mid to long range rifle scope optimized for air rifles by Hawke Sport Optics
- Extreme View (EV) optical system creates a 20% wider field of view
- MAP 6 reticle designed for the unique trajectory of an air gun
- Adjustable objective lens allows parallax focusing down to 10 yards
- One inch, single-piece tube is waterproof, fog proof, and shockproof
- Fully multi-coated optics for high-clarity, high-brightness views
- Low profile, non-snag windage and elevation turrets, finger adjustable
- Fast focus eyepiece
- Objective lens is threaded for sunshade attachment
- Comes with flip-up lens covers
- Backed by the Hawke Worldwide Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x40mm Rifle Scope HK5173
- Flip-up lens covers































































































