Tap Tap to Zoom
The Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was built to function as the best scope for any person in need of a high quality advancement for their gun. Made using exceptionally efficient components, these Riflescopes through the optics specialists at Hawke Sport Optics can provide numerous years of reliable and efficient use. Hawke Sport Optics has been in the weapon scope market for a quite a while, and the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the final result of their determined initiatives to make sure that you have got a long lasting and dependable scope on your weapon. One of our priority objectives at OpticsForYou is to be sure you depart with the best rifle scope for all your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we're thrilled to highlight. For a great solution to assure that you own the best riflescope for your personal specifications, choose the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.12 - 0.49 in |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 28.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.5 - 5.5 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |