Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-WA62450-14304
MPN: 14304
UPC: 5054492143047
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 42% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
An extensive range of scopes to suit all calibers and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.2 - 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.9 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wde angle optical system
- 11 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination
- 5 levels of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Covers