Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- None, OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE
- Condition:
- New
Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT2023
MPN: VRD-6-OP-KIT2023
Product Info for Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 43% Off!![]()
Purchase your new Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These Vortex Viper Red Dot Sights feature bright red 6 MOA reticles for clear targeting in any light levels or background colors. These Red Dot Sights from Vortex have easy to use power and illumination controls on the left side so you can make adjustments without changing your sighting position.Vortex Viper Red Dot Sights mount exceptionally low, so they are a great choice for handguns with cutout slides.
Specifications for Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | FDE |
| Finish: | Hard Anodized Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Objective Window Size: | 24 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 150 - 30000 hours |
| Operating Temperature: | 22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.81 in |
| Height: | 1.02 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Included Accessories: | OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, None |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | ArmorTek |
| Brightness Index: | 10 |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Type: | Pistol, Rifle, Shotgun |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Front Sight Color: | Red |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
Features of Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Fully Multi-Coated
- Unlimited Eye Relief
- Parallax Free
- Single-Piece Chassis
- Waterproof
- Shockproof
- Hard Anondized Finish
- ArmorTek
Package Contents:
- Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
