Tap Tap to Zoom
- Height:
- 1.55 in
- Color:
- Black
Code: MON-RDM-SM793G-PG5XB-G3
MPN: PG5XB-G3
UPC: 810088816505
Product Info for Monstrum Ghost G3 5x30mm Magnifier w/ Flip-to-Side Mount
The Monstrum Ghost G3 5x30mm Magnifier w/ Flip-to-Side Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Monstrum Ghost G3 5x30mm Magnifier w/ Flip-to-Side Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Gen 3 Ghost Magnifiers are a game-changer, featuring a 50% larger objective lens and a 25% larger ocular lens. This significant enhancement in lens size translates to improved light transmission, ensuring a brighter and clearer view. Whether you're in low-light conditions or under the bright sun, the G3 Ghost Red Dot Magnifiers deliver unmatched clarity. The flip-to-side mount on the G3 Ghost magnifier allows for rapid switching between magnified and unmagnified views, providing versatility in various shooting scenarios and enhancing target acquisition speed. The G3 Ghost Magnifier offers greater positional flexibility, allowing for quicker target acquisition, easier eye positioning, reduced eye strain, and enhanced comfort, especially during prolonged periods of use. The G3 Ghost Magnifier features an absolute co-witness profile which aligns the optic's reticle with the iron sights at the same sight plane, allowing for seamless sight transition, improved accuracy, and redundancy in aiming methods. The Monstrum lifetime warranty ensures long-term reliability and customer satisfaction, offering peace of mind with hassle-free replacements or repairs for any defects throughout the product's lifetime.
Specifications for Monstrum Ghost G3 5x30mm Magnifier w/ Flip-to-Side Mount:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 5 oz |
| Optical Coating: | High Definition |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft-Grade Aluminum |
| Height: | 1.55 in |
| Color: | Black |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Lens Material: | Glass |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of Monstrum Ghost 3X Prism Magnifier w/ Flip-to-Side Mount
- Quick Engage Mount, magnifier flips 90 in place when needed
- High Definition coated lenses for a sharper image
- Made of durable and lightweight 6061 Aircraft-grade Aluminum
- Built-in mount with Torx lockdown bolts
- IPX7 Waterproof & Fogproof rated for trouble-free performance
- This product is provided with a Lifetime Warranty
- Scope Range: Close, 250+ Yards
- Elevation Range: 50 MOA
- Windage Range: 50 MOA
Package Contents:
- Monstrum Ghost G3 5x30mm Magnifier w/ Flip-to-Side Mount