Tap Tap to Zoom
Product Info for Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny
The Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to $45.00 Off!![]()
Purchase your new Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Mepro MMX4 micro magnifier is compact, lightweight magnifier that will extend your effective range of your red dot or 1x reflex sight. Weighing in at 6.9 it reduce the footprint, saving rail space and weight on your firearm.
Elevation and windage dials provide precise FOV line of sight alignment. A wide FOV enables rapid target acquisition with both eyes open which is ideal where agility, and speed are of the utmost importance.
The Mepro MMX4 micro magnifier attach to any MIL-STD-1913 rail directly behind your optic.
When not in use the Mepro MMX4 can be flipped out of the way by depressing a pushbutton.
Specifications for Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Finish: | Ruber |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Eye Relief: | 2.89 in, 73.4 mm |
| Length: | 82 mm, 3.2 in |
| Weight: | 284 g, 10.01 oz |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Included Accessories: | w/ Quick Flip |
| Height: | 36 mm, 1.4 in |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gender: | Unisex |
Features of Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny
- Side-Flip
- High Transparency Optics
- Highly Durable Structure
- No Batteries Needed
- Two Rubber Covers
Package Contents:
- Meprolight MMX4 4x24mm Micro Magnifier w/ Quick Flip, QD Picatinny