Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Height:
- 1.55 in
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: MON-RD-PSV12F-RDT24B-3X
MPN: RDT24B-3X
UPC: 810088817687
Product Info for Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
The Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This bundle includes both the Monstrum Ghost Red Dot Sight and the Monstrum Ghost G3 3x Magnifier with Flip to Side Mount.
Specifications for Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft-Grade Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Layer Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 2.59 in |
| Height: | 1.55 in |
| Weight: | 5 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Monstrum Ghost 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight and Ghost 3X Prism Magnifier Set
- 2 MOA Dot Reticle with 11 Levels of red illumination.
- UltraLUX Multi-layer Lens Coating for a sharper image.
- Made of durable and lightweight 6061 Aircraft-grade Aluminum.
- Includes 2 different mounts with Torx lockdown bolts.
- IPX7 Waterproof & Fogproof rated for trouble-free performance.
- This product is provided with a Lifetime Warranty
Package Contents:
- Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier