Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Reticle:
- 6 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Deltapoint Pro
Code: 99-RD-AAEQD-843829145855
MPN: 843829145855
UPC: 843829145855
Product Info for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
The Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 51% Off!![]()
Purchase your new Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Handguns. Shotguns. Offset on a carbine. Whether running drills at the range or holding the line during rigorous duty use, the all-purpose Defender-ST delivers the toughness, accuracy, and adaptability your challenging world needs.
Specifications for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Tan |
| Fabric/Material: | Polymer, 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Reticle: | 6 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 25000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.83 in |
| Weight: | 1.48 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
Features of Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Delta Point Pro Footprint
- Window Size 23mmx20mm
- Large Viewing Window
- Aspherical Lens
- Motion Activation with 10 minute Auto-Shutoff
- ShockShield Polymer Insert
- Fast-Rack Texturing
- Top Mount Battery
- 10 Daylight Bright Brightness Settings
- Parallax Free
- Unlimited Eye Relief
- Night-Vision Compatibility
- Waterproof
- Shockproof
- Fogproof
- Low-Glare Matte Tan Anodized
- Single-Piece Chassis
Package Contents:
- Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Picatinny Mount
- Custom Tool
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Rubber Cover
- Glock MOS Plate