Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief
The Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief - Ideal for shotguns, rifles, crossbows, handguns and more, Truglo Red-Dot Sights feature a wide field of view for quick, accurate target acquisition.The multi-coated lenses produce 95% more light transmission, while the anti-reflective interior eliminates stray light. The waterproof, fogproof and shock-resistant body allows high-quality optics in all weather. It has an integrated Weaver-style mounting system and comes with one 3V CR2032 battery.
Specifications for Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief:
| Mfg Item Num: | Â TG8030G |
| Supplier SKU: | Â 83034 |
| Category: | Â RED DOT SCOPES |
| Battery: | Â CR2032 Lithium |
| Magnification: | Â 1x |
| Objective: | Â 30mm |
| Field of View: | Â Varies w/Eye Relief |
| Eye Relief: | Â Unlimited |
| Dot Size: | Â 5 MOA |
| Tube Diameter: | Â 30mm |
| Length: | Â 3.8" |
| Weight: | Â 6.9 oz |
| Finish: | Â Black |

















































































