Tap Tap to Zoom
Product Info for TruGlo Tru Brite Open Dot Sight
The TruGlo Tru Brite Open Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to 20% Off!![]()
Purchase your new TruGlo Tru Brite Open Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The TruGlo Tru-Brite Open Red Dot Sight features 2 choices of reticle color for contrast against any target/background. The TruGlo TG8380BN Tru-Brite Red Dot Sight has 4 reticle choices to dramatically increase targeting speed in short range shooting situations, adjustable rheostat for brightness control, unlimited eye relief, click windage and elevation adjustment. This TruGlo Tru Brite Open Red Dot also includes anti-reflection coating on target side, integrated Weaver-style mounting system, and a 3V-CR2032 battery.
Specifications for TruGlo Tru Brite Open Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Field of View, Linear: | 30 - 74 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.48 in |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of TruGlo Tru Brite Open Dot Sight
- Two choices of reticle color for contrast against any target / background
- Durable / compact design
- 34mm x 24mm window for ultra-fast target acquisition
- Unlimited eye relief
- Wide field of view
- Anti-reflective coating on target side
- Parallax free at 30 yards
- Integrated Weaver-style mounting system
Package Contents:
- TruGlo Tru Brite Open Dot Sight