Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Minox Nautic BN 7x50 Analog Compass Binoculars is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Minox Nautic BN 7x50 Analog Compass Binoculars
The Minox Nautic BN 7x50 Analog Compass Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Minox Nautic BN 7x50 Analog Compass Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Minox Nautic BN 7x50 C Binoculars 62414 combine a high level of mechanical precision with a few basic nautical navigation tools to give you an essential pair of binoculars for use at sea. These Minox binoculars feature a single ocular setting that provides crisp, clear 7x magnification with a focal range that spans from 20 yards to infinity. Featuring an analog compass and a graticule overlay, the Minox 7x50 Nautic C Binoculars allow you to sail right into port without problems. As is fitting for a pair of nautical binoculars, the Minox Nautic series is completely waterproof up to 5 meters, and turnable eye cups let you adjust the binoculars to your liking. All of these features are housed in an attractive black and white Volkswagen-style thermoplastic body that is also coated in non-slip rubber armoring, ideal for use with the pitch and roll of the high seas. Though they are only the base model for the Minox Nautic line, the Minox BN 7x50 C Marine Binoculars offer fully coated optics and useful navigational features in an attractive, durable package.
Specifications for Minox Nautic BN 7x50 C Volkswagen Binoculars:
| Magnification: | 7x |
| Objective Lens Diameter: | 50mm |
| Compass: | Yes, Analog |
| Housing: | Thermoplastic |
| Armoring: | Non-Slip Rubber |
| Field of View: | 124m at 1000m |
| Exit Pupil: | 7.1mm |
| Eye Relief: | 24mm |
| Prism: | Porro |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Waterproof: | Up to 5m |
| Weight: | 1010g |
| Dimensions: | 223mm x 78mm x 163mm |
Features of Minox BN 7x50 Graticule Binoculars:
- 7x magnification nautical binoculars
- Fully coated optics for excellent light transmission and resolution
- Waterproof up to 5m
- Turnable eyecups
- Integrated analog compass and graticule
- Non-slip rubber armoring
- Anti-fog nitrogen filling
Package Contents:
- Minox Nautic BN 7x50 C Binoculars 62414



























































