Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR1032-DB-213
MPN: DB-213
UPC: 875874009929
Product Info for Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Survey your surroundings with these high-quality Vortex Diamondback HD 10x32 Binoculars that sport premium glass and helpful features to help you on your hunting adventures. Vortex built these Binoculars with an HD optical system and fully multi-coated lenses for bright, vivid views. Plus, these Vortex Diamondback HD 10x32mm Waterproof Binoculars have ArmorTek coatings to protect the glass from scratches, oil and dirt, and the rugged rubber armor exterior protects the inner workings while providing a solid grasping point even in wet conditions. Take on any environment with these Vortex Diamondback HD 10x32 Roof Prism Binoculars to spot distant targets with clarity and in comfort.
Specifications for Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.9 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 73 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 16 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Deluxe carry case
- Deluxe carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
