Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L5
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 25 MOA
Code: L9C-RS-L-62450-L5
MPN: L-62450-L5
UPC: 850341002054
Product Info for Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope
The Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The affordable Lucid Optics Advantage Sniper 6-24x50mm Rifle Scope is a reliable and durable option for long distance shooting. These Riflescopes from the experts at Lucid Optics are waterproof, fogproof, shockproof, and durable enough to use on a shotgun, so they keep on working even in extreme conditions. Tactical style turrets allow lockable and zero-able adjustments for windage and elevation on the Lucid Optics Advantage Sniper Scope. The Second Focal Plane L5 reticle on the Lucid Optics 6-24x50mm Advantage Sniper Scope works well throughout the magnification range to help you make every shot you take.
Specifications for Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | L5 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.3 - 16.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.25 - 3.25 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 15.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 3 in |
| Fabric/Material: | 6062 Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Jap Schott |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Light Transmission: | 92 % |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Lucid Optics Advantage Sniper 6-24x50mm Rifle Scope, L9C-RS-L-62450-L5:
- Precise and repeatable 1/8MOA windage and elevation adjustments.
- Lockable and re-zeroable tactical style turrets.
- Side parallax adjustment from 15 yards to infinity.
- Ocular diopter adjustment.
- FBMC multi-coated Lenses.
- Matte Black.
- Waterproof (submersible).
- Fogproof (Nitrogen purged).
- Shockproof (.338 Lapua).
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Lucid Optics Advantage 6-24x50mm Sniper Rifle Scope