Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor
The ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 28% Off!![]()
Purchase your new ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
ATN is moving Electro-Optics innovation forward once again with our 5th Gen X-Sight 5 Ultra HD 4K+ Smart Day/Night Scope. Featuring an upgraded high-performance sensor, the X-Sight 5 gives you ultra-high definition with 4 million more pixels for accurate tones, vivid colors, and a true-to-life visual sensation.
The X-Sight 5 provides the highest sensor resolution on the market. More than double the competition and 33% more than our X-Sight 4K models.
Advanced Ballistic calculator helps make sure you hit your target each and every time. Experience better day and nighttime visual quality and capability along with ambient temperature compensation. Its a 24 hour visual experience like youve never seen!
Specifications for ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor:
| Manufacturer: | ATN |
| Sensor Resolution: | 4056x3040 pixels |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 13.3 in |
| Video Record Resolution: | 4K UHD 4096 x 2160 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Multiple Patterns & Color Options |
| Display Resolution: | 1280x960 pixels |
| Refresh Rate: | 30/60/120/240 Hz |
| Field of View, Angle: | 9 degrees |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Battery Life: | 10 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor
- Ultra 4k sensor
- One shot zero
- Dual stream video
- Smooth zoom
- E-compass
- WiFi
- Day/night mode
- 3D gyroscope
- Record video in real 4K
- Ballistic calculator
- Custom reticles
- Rav in slow motion
- Profile manager
- Ultra low power consumption
- Comfortable eye relief
Package Contents:
- ATN X-Sight 5 3-15x UHD Smart Day/Night Hunting Rifle Scope, 30mm Tube w/ Gen 5 Sensor