Tap Tap to Zoom
Unfortunately Leapers AccuShot 3-12X44 30mm Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) AO Scope w/ TS Platform SCP3-P3124AOMDL is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Leapers AccuShot 3-12X44 30mm Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) AO Scope w/ TS Platform SCP3-P3124AOMDL is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Leapers AccuShot 3-12X44 30mm Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) AO Scope w/ TS Platform SCP3-P3124AOMDL from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Leapers AccuShot 3-12X44 30mm Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) AO Scope w/ TS Platform SCP3-P3124AOMDL has 7 levels of brightness for optimal reticle illumination in different lighting settings. The Leapers 30mm SWAT 3-12x44 Rifle Scope uses EZ-TAP illumination system with built-in memory ease in switching reticle brightness and color.
| Model: | SCP3-P3124AOMDL |
| Magnification: | 3X-12X |
| Tube Dia.: | 30mm |
| Objective Dia.: | 44mm |
| Field of View @100 yards: | 35.4'-10.2' |
| Eye Relief: | 3.9"-3.2" |
| Exit Pupil: | 14.0mm-3.5mm |
| Click Value@100 yards: | 1/8" |
| Length: | 14.0" |
| Weight: | 21.2 oz |
| Parallax Setting: | 10yds - infinity |
| Batteries: | CR2032 3V |