Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Kruger Optical T4i TacDriver 1-4x24 Rifle Scope w/ CQR Reticle has been discontinued by Kruger Optical and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Kruger Optical T4i TacDriver 1-4x24 Rifle Scope w/ CQR Reticle
The Kruger Optical T4i TacDriver 1-4x24 Rifle Scope w/ CQR Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Kruger Optical T4i TacDriver 1-4x24 Rifle Scope w/ CQR Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Kruger Optical 1-4x24mm Tac Driver T4i Illuminated Rifle Scope 63341 is the answer to the push-button illumination that was previously found only in high end tactical scopes. This Illuminated Rifle Scope from Kruger Optical features glass-etched, illuminated reticles, a first-in-class, two-button illumination control system on most models, and locking windage and elevation knobs. The Kruger Optical TacDriver T4i Tactical Rifle Scope is waterproof, fogproof and nitrogen processed, and has Fully multicoated optics that allow you to see amazingly clear images in most situations.
Specifications for Kruger T4i Tacdriver Rifle Scope - 1-4x24mm, Illuminated:
| Magnification: | 1x-4x |
| Objective Diameter: | 24mm |
| Field of View: | (@ 100yds) |
| Focus: | 100yds |
| Eye Relief (mm): | >3.7" |
| Exit Pupil: | 6-24mm |
| Windage And Elevation Adjustment: | 60/60 MOA |
| Weight: | <20oz |
| Reticle Pattern: | CQR |
Features of Kruger 1-4x TacDriver T4I Illuminated Rifle Scope:
- One-touch activation
- Two-button illumination control system
- Illuminated CQR glass reticles
- 10 brightness levels (5 for each color)
- 4x zoom magnification systems
- Resettable, locking windage/elevation adjustments
- Waterproof/fogproof/nitrogen processed
- Fully multicoated optics
Package Contents:
- Kruger Optical 1-4x24mm Tac Driver T4i Illuminated Rifle Scope 63341





























































































