Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Rifle Scope 17110 is a great tactics-oriented rifle scope that will serve you well almost anywhere you use it. Featuring a sturdy single piece 30mm main tube and a coil erector spring, this Hawke rifle scope will withstand even heavy recoil with ease. The 20x 1/2 Mil-Dot reticle of the Rifle Scope can be illuminated in either red or green with one of five brightness levels, and the fully multi-coated optics of the Hawke Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x Side Focus Rifle Scope result in superior light transmission rates. With a fast focus eyepiece and side parallax adjustment, you'll always get a crystal clear image through the Sidewinder Tactical, and Hawke Sport Optics has built the scope to be fully waterproof, shock proof, and fog proof. This state of the art Sidewinder rifle scope comes complete with a 2" side wheel, a sun shade, and screw-in lens covers. Gain mid to long-range accuracy with the Hawke Side Winder Tactical 6.5-20x42 Dual Illuminated Scope.
Specifications for Hawke Sport Optics Side-Winder Tactical 6.5-20x42mm Sniper Turret Rifle Scope:
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Optical Coating: | Fully multi-coated |
| Reticle: | 20x 1/2 Mil-Dot |
| Parallax Adjustment: | 10 yards to infinity |
| Reticle Color: | Red, Green, Black |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Field of View: | 6.5x - 16.4'; 20x - 5.2' |
| Eye Relief: | 3.5" |
| Length: | 15.3" |
| Weight: | 27.5 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Included Accessories: | 2" side wheel, 4" sun shade, screw-in lens covers |
Features of Hawke Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Fast Focus Rifle Scope:
- Tactical rifle scope by Hawke Sport Optics
- Red or green illuminated reticle with five brightness settings for each color
- 20x 1/2 Mil-Dot reticle is a fully-floating design with mil-dot spacing
- Single piece, 30mm tube is rugged and fits a wide range of scope rings
- Side focus parallax adjustment with included 2" side wheel
- Locking, target style windage and elevation turrets with fast return to zero
- Coil erector spring and durable tube construction withstand heavy recoil
- Rifle scope is waterproof, shock proof, and fog proof
- Fully multi-coated optics
- Fast focus eyepiece
- Comes with a 2" side wheel for parallax adjustment, 4" sun shade, and screw-in lens covers
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 6.5-20x42mm Side Focus Rifle Scope
- 2"
- sidewheel
- 4"
- sunshade
- pointer and flip-up covers




































































































