Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42mm Side Focus Rifle Scope is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42mm Side Focus Rifle Scope
The Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42mm Side Focus Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42mm Side Focus Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42 Rifle Scope is an efficient, mid to long range rifle scope from the professionals at Hawke Sport Optics. This Hawke rifle scope helps you keep constant focus on your target with a side parallax focus system, complete with a 2" side wheel for precise focus adjustments even when you're looking through the eyepiece. Dim conditions are no match for the rifle scope, which features fully multi-coated optics and a dual illuminated 10x 1/2 Mil-Dot reticle with five different brightness settings. The Hawke Optics Sidewinder Tactical 10x42 Side Focus Rifle Scope is exceedingly durable, made with a single-piece 30mm main tube that is waterproof, fog proof, and shock proof. Hawke Sport Optics has equipped the Sidewinder Tactical with target-style windage and elevation turrets and a fast focus eyepiece for precision shooting at any range. For a fully adjustable rifle scope that's great at almost any range, choose the Hawke Side Winder Tactical 10x Waterproof Rifle Scope.
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42mm Dual Illuminated Scope:
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Optical Coating: | Fully multi-coated |
| Reticle: | 10x 1/2 Mil-Dot |
| Parallax Adjustment: | 10 yards to infinity |
| Reticle Color: | Red, Green, Black |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Field of View: | 11.8' |
| Eye Relief: | 4" |
| Length: | 14.6" |
| Weight: | 25.4 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Included Accessories: | 2" side wheel, 4" sun shade, screw-in lens covers |
Features of Hawke Optics Sidewinder Tactical 10x42 Target Turret Rifle Scope:
- Tactical rifle scope by Hawke Sport Optics
- Red or green illuminated reticle with five brightness settings for each color
- 10x 1/2 Mil-Dot reticle is a fully-floating design with mil-dot spacing
- Single piece, 30mm tube is rugged and fits a wide range of scope rings
- Side focus parallax adjustment with included 2" side wheel
- Locking, target style windage and elevation turrets with fast return to zero
- Coil erector spring and durable tube construction withstand heavy recoil
- Rifle scope is waterproof, shock proof, and fog proof
- Fully multi-coated optics
- Fast focus eyepiece
- Comes with a 2" side wheel for parallax adjustment, 4" sun shade, and screw-in lens covers
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder Tactical 10x42 Rifle Scope
- 2" side wheel
- 4" sun shade
- Screw-in lens covers































































































