Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope is a powerful, versatile rifle scope that's equally suited to hunting and tactical maneuvers. This Hawke Optics rifle scope features a dual illuminated reticle that can switch from red to green with five different brightness levels for each color, allowing you to clearly see your cross hair against any background. The rifle scope also utilizes fully multi-coated optics to bring you bright images every time you bring the scope to your eye, and a side focus system eliminates parallax while the locking fast focus ocular bell keeps your reticle (and your target) in perfect focus. The Hawke Side Winder 30 4-16x Dual Illuminated Rifle Scope has a huge magnification range, from 4x to 16x, allowing you to peg varmints at range just as easily as you hunt deer from a tree stand. Hawke Sport Optics has built the Sidewinder to last, with durable tube construction that is waterproof, shock proof, and fog proof. Hunt in any lighting, at any time with the Hawke Sport Sidewinder 30 4-16x50 Fully Multi-Coated Scope.
Specifications for Hawke Optics Sidewinder 4-16x50mm Fast Focus Rifle Scope:
| Total Adjustment Range: | 65 MOA |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Parallax: | 10 yards to infinity |
| Reticle Color: | Red, green |
| Field of View: | 4x - 22.96'; 16x - 6.6' |
| Eye Relief: | 4" |
| Length: | 14.6" |
| Weight: | 25.1 oz |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Finish: | Matte Black |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Included Accessories: | Sunshade, 100mm Side Wheel, screw-in lens covers |
Features of Hawke Side-Winder 4-16x 30mm Tube Rifle Scope:
- High powered, dual illuminated rifle scope by Hawke Sport Optics
- Versatile 4x to 16x magnification range
- Dual color, red and green, illumination with five different brightness levels
- Coil erector spring for added recoil resistance
- Single piece 30mm tube fits most scope rings
- Locking 1/4 MOA target turrets, easily resettable to zero
- Locking fast focus eyepiece
- Fully multi-coated optics improve light transmission
- Highly durable - waterproof, shock proof, and fog proof
- Side focus system adjusts parallax from 10 yards to infinity
- Comes with a sun shade, 100mm side wheel, and screw-in lens covers
- Backed by the Hawke Worldwide Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Side Focus Rifle Scope
- 4"
- sidewheel
- 4"
- sunshade
- pointer and flip-up covers




































































































