Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50mm Side Focus Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50mm Side Focus Rifle Scope
The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50mm Side Focus Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50mm Side Focus Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50 Side Focus Rifle Scope will make a great addition to your rifle, with a list of versatile features, sturdy construction, and bright optics that will help you pick out targets during the dimmest parts of the day. This Hawke Optics rifle scope features fully multi-coated optics and a dual illuminated reticle, giving you superior light transmission and reticle visibility even when the sun starts to dip below the horizon. The Hawke Optics Side Winder 30 3-12x Fully Multi-Coated Rifle Scope is highly resistant to recoil, with a 30mm main tube (fitting most rifle scope rings) and a stable coil erector spring, and the rifle scope's locking fast focus ocular bell ensures you never lose reticle focus. A side focusing system by Hawke Sport Optics allows you to adjust parallax from 10 yards to infinity, and the scope is completely waterproof, fog proof, and shock proof for maximum durability. Hunt with the speed and precision of a sidewinder with the Hawke Sidewinder 30mm Tube 3-12x50mm Dual Illuminated Scope.
Specifications for Hawke Sport Sidewinder 30 3-12x50mm Waterproof Rifle Scope:
| Total Adjustment Range: | 66 MOA |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Parallax: | 10 yards to infinity |
| Reticle Color: | Red, green |
| Field of View: | 3x - 33.5'; 12x - 9.2' |
| Eye Relief: | 3.9" |
| Length: | 14.2" |
| Weight: | 23.4 oz |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Finish: | Matte Black |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Included Accessories: | Sunshade, 100mm Side Wheel, screw-in lens covers |
Features of Hawke Optics Side-Winder 30 3-12x50 Fast Focus Rifle Scope:
- High powered, dual illuminated rifle scope by Hawke Sport Optics
- Dual color, red and green, illumination with five different brightness levels
- Coil erector spring for added recoil resistance
- Single piece 30mm tube fits most scope rings
- Locking 1/4 MOA target turrets, easily resettable to zero
- Locking fast focus eyepiece
- Fully multi-coated optics improve light transmission
- Highly durable - waterproof, shock proof, and fog proof
- Side focus system adjusts parallax from 10 yards to infinity
- Comes with a sun shade, 100mm side wheel, and screw-in lens covers
- Backed by the Hawke Worldwide Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 3-12x50 Side Focus Rifle Scope
- Sunshade
- 100mm side wheel
- Screw-in lens covers































































































