Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSONN33-38405
MPN: 38405
UPC: 5054492384051
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars
The Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $49.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
High-quality optics and ergonomic features make these 8x32 ED glass binoculars a prime choice for hunters and nature enthusiasts. These Binoculars come equipped with Hawke Sport Optics H7 optics that provide high-definition views, vivid color reproduction and phase correction, and the Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32 Binocular is made with extra-low dispersion (ED) glass that virtually eliminates chromatic aberration, also known as color fringing.
Water-repellent lens coatings shed away rain, and the lightweight yet rugged magnesium alloy chassis is built to handle the biggest adventures. Plus, the stay-on lens covers protect your binos while not in use. Nitrogen-purged and crafted to meet the demands of outdoorsmen and women, this 8x32mm waterproof binocular is the perfect choice for anyone looking to upgrade their scouting skills.
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 540 g |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars
- ED glass for optimum clarity
- Dielectric coatings provide increased light reflectivity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers