Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-ED2-36203
MPN: 36203
UPC: 5054492362035
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars
The Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $29.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Perfect visibility is in the palm of your hand when you use the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32 Binoculars. Ideal for even the harshest weather conditions, these Binoculars from the specialists at Hawke Sport Optics are waterproof and fogproof for optimal performance when you need them most. With improved low light performance and reduced color fringing, the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32 Waterproof Binoculars offer an improved optical system using ED glass that allows for the best visibility with each use. Covered with rubber armor and a tooth grip texture pattern for a solid grip with bare hands or gloves, the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32 Rubber Armor Binoculars allow you to keep a hold on the perfect image quality time and time again.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 76 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 19 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 1.2 turns
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers