Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35101-35101
MPN: 35101
UPC: 5054492351015
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars
The Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Explore the beauty of the world around you when you have the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32 Binocular ready in your hiking pack. With fully multi-coated optics, these Binoculars designed by the experts at Hawke Sport Optics produce sharper images alongside the high resolution performance delivered with phase corrected BAK-4 roof prisms. The lightweight and durable construction features a rubber coated body, making the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32 Lightweight Binocular a perfect option for all day use. Waterproof and fogproof performance ensure that the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32 Fully Multi-Coated Binocular remain strong in all weather conditions.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 12.7 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 18.4 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Lightweight polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof
- fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers