Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSED-35053
MPN: 35053
UPC: 5054492350537
Product Info for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars
The Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $14.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Nature-Trek 10x25 family has been sculpted to allow you to get closer to the environment wherever and however you travel. The range has been produced in a shock resistant polycarbonate waterproof body, providing a rugged yet lightweight package.
Specifications for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm, 0.5 in |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 54 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.2 in |
| Weight: | 0.65 lb, 1 lb |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Zoom: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Binoculars
- Compact top hinge design easily fits in your hand
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 0.8 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated chassis
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap