Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-FEX1RPB-38403
MPN: 38403
UPC: 5054492384037
The Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $39.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed for those who want top-tier performance in a pocket-sized design, the Frontier ED X delivers impressive clarity and color, wherever your adventures take you.
With Extra-low Dispersion (ED) glass, Fully Multi-Coated optics, and Dielectric prism mirror coatings, youll experience bright, sharp images and exceptional light transmission. A double-hinge body makes them ultra-compact small enough to fit in your jacket pocket while the durable magnesium alloy chassis keeps them lightweight yet tough.
These binoculars also feature twist-up eyecups, a waterproof and fog-proof build, and come supplied with a case, neck strap and lens covers. Whether youre travelling light or just want serious performance in a smaller format, the Frontier ED X binoculars are ready for the challenge.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.1 in |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 1.4 - 2.9 in |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weight: | 10.9 oz |
| Width: | 2.7 - 4.2 in |