Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Adjustable performance can completely alter your experience with your favorite air rifle, and the Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Airgun Rifle Scope. With side focus parallax adjustment and exposed turrets, these Riflescopes developed by Hawke Sport Optics allow you to customize your shooting experience to ensure that your target is always in sight. A red illuminated AMX reticle that is glass etched on the 16 layer fully multi-coated optical glass is ideal for quick target acquisition with the Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Infrared Rifle Scope. Fast focus technology ensures that you're ready to shoot at a moment's notice with the Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX IR Rifle Scope.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX Multi-Coated Rifle Scope:
| Chassis: | 30mm Mono-tube |
| Optical System: | 3-12x |
| Objective: | 50mm |
| Reticle: | AMX IR |
| Illumination: | Red - Stepless |
| Focus/Parallax: | Side Focus - 9m / 10yds to Infinity |
| Field of View: | 10.3 - 2.8m@100m / 30.9 - 8.3ft@100yds |
| Eye relief: | 102mm / 4" |
| Length: | 346mm / 13.6" |
| Weight: | 780g / 27.5oz |
| Material: | Aluminum |
| Exit Pupil: | 17 - 4mm / 0.7 - 0.2" |
| Ocular Type: | Fast Focus |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated - 16 Layers |
| Power Selector Style: | Rubber Coated Posi-Grip |
| Elevation Increment: | 1/4 MOA |
| Elevation Adjustment Range: | 95 MOA |
| Windage Increment: | 1/4 MOA |
| Windage Adjustment Range: | 95 MOA |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 3-12x50 AMX WP Rifle Scope:
- Hawke Worldwide Warranty
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- Stepless rheostat offers total brightness control
- 1/4 MOA exposed, locking and resettable turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- Waterproof, shockproof, and nitrogen purged
- All caliber rated
- Exposed turrets
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 3-12x50 AMX Rifle Scope
- 4" Side Wheel
- 4" Screw-in Sunshade
- Metal Flip-Up Covers
- CR2023 Battery
- Lens Cloth




































































































