Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Browning Hells Belles Folding Knife,3.125in has been discontinued by Browning and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Browning Hells Belles Folding Knife,3.125in
The Browning Hells Belles Folding Knife,3.125in is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Browning Hells Belles Folding Knife,3.125in from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed with a woman's needs in mind, the Browning Hells Belles Folding Knife, 3.125in is the perfect tool to keep in your pocket or purse. Made from 7Cr stainless steel, this Folding Knife from the experts at Browning offers a strong drop point blade with a Rockwell Steel Hardness rating of 56-58. Aluminum scale camo DuraTouch handle inserts and finger grooves ensure a comfortable and easy grip on the Browning Hells Belles Folding Knife in nearly any weather condition, making it the perfect addition to your camping pack. Opening with a nail nick, the Browning Hells Belles 3.125 inch Folding Knife quickly finishes the job and closes with a lock-back lock. Ready when you are, the Browning Hells Belles Pocket Knife offers the flexibility and reliability you expect from your favorite all-purpose knife.
Specifications for Browning Hells Belles Women's Folding Knife:
| Type: | Folder |
| Blade Type: | Drop Point |
| Sheath Description: | Ballistic Cloth Nylon |
| Main Blade Length: | 3 1/8" |
| Overall Length: | 7 1/4" |
| Closed Length: | 3 1/8" |
| Blade Opening: | Nail Nick |
| Blade Composition: | 7Cr |
| Blade Decoration: | Browning Logo, Buckmark, Hells Belles |
| Handle Features: | Finger Grooves |
| Handle Material: | Mossy Oak Pink with DuraTouch |
| Bolster Material: | Stainless Steel |
| Rockwell Steel Hardness: | 56-58 |
| Lock Type: | Lock-back |
Features of Browning Hells Belles Lock-Back Folding Knife:
- Drop point blade
- Folding lockback
- 7Cr stainless steel
- Aluminum scale camo handle inserts
- Stainless steel bolsters
- Anti-skid grooves on blade spine
Package Contents:
- Browning Hells Belles Drop Point Folding Knife
- Nylon sheath


























































