Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Stainless Steel
- Blade Finish:
- Damascus Steel
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Stainless Steel
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-3220580B-3220580B
MPN: 3220580B
UPC: 023614783183
Product Info for Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife
The Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $8.00 Off!![]()
Purchase your new Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
BRN 3220580B KNIFE, GRAND PASS STAINLESS BX -
Specifications for Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Stainless Steel |
| Blade Finish: | Damascus Steel |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife
- Crafted from multiple layers of Damascus steel, the Grand Pass embodies the strong yet refined identity of Browning.
- The blade's laminations form a durable cutting edge that offers longevity while still being simple to sharpen.
- Its classic stainless steel handle, adorned with deep engravings, showcases intricate scroll designs and a Buckmark.
Package Contents:
- Browning Grand Pass 3.5in Folding Knife