Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- 9Cr14MoV Stainless Steel
- Blade Shape:
- Modified Clip
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Wood
Code: BG-KN-FK8B11-3220533
MPN: 3220533
UPC: 23614982845
Product Info for Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives
The Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $2.60 Off!![]()
Purchase your new Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The tough imported alloy with impressive edge retention and great corrosion resistance makes the Sage Creek Folder Large a must for every outdoorsman. The knifes stainless steel blade can fold away and easily be accessed with the thumb stud deploy.
The Sage Creek Folder Large comes in the drop point or clip point blade profile bringing allowing you to field dress your game or perform other chores around camp.
Specifications for Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.375 in |
| Blade Material: | 9Cr14MoV Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Overall Length: | 7.875 in |
| Blade Shape: | Modified Clip |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Back Lock |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.4 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
Features of Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives
- Modified Drop Point Or Clip Point Blade Profile
- Thumb Stud And Reversible Pocket Clip (Large Only)
Package Contents:
- Browning Sage Creek Large Folder Folding Knives