Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 9Cr14MoV Stainless Steel
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Wood
- Package Type:
- Other
Code: BG-KN1-FK8B13-3220537
MPN: 3220537
UPC: 23614982883
Product Info for Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife
The Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Skinning your game can easily be done with a Sage Creek knife. This model features a 4-1/2'' long clip point blade designed to cut through skin and around bone with less effort. The 9Cr14MoV stainless steel was chosen for its edge retention ability, a must for field dressing larger game. Hidden-tang construction adds durability and balance. Wood handle scales provide a comfortable, secure hold.
Specifications for Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 9Cr14MoV Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Wood |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Weight: | 0.4 oz |
| Package Type: | Other |
Features of Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife
- Modified clip point blade profile
- Hidden-tang construction
- Belt sheath is waxed canvas with leather accents and snap closure
Package Contents:
- Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife