Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife
The Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 13% Off!![]()
Purchase your new Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whatever cutting task comes your way, the Branded Rock Folder is built for you. The black stonewash finish is sharp and rugged, with multiple blade options. A thumb stud features a ball-bearing flipper assist that quickly deploys the blade with minimum effort. G-10 handled scales provide a sure grip, giving you confidence on those tricky cuts. A pocket clip always keeps your trusted everyday carry knife with you.
Specifications for Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7 in |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Black Stonewash |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opening Method: | Flipper w/ Ball Bearing Thumb Stud |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Package Type: | Other |
Features of Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife:
- Folding frame lock
- 7Cr17MoV Stainless steel blade
- G-10 Handle scales
- Thumb stud deploy
- Wharncliffe, Tanto, or Drop point blade profile
- Black stonewashed blade finish
- Pocket clip
- Ball bearing flipper-assisted opening
Package Contents:
- Browning Branded Rock 3in Assisted Opening Folding Knife