Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- D2
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Laminate
- Design/Pattern:
- Anti-skid grooves on blade spine
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Green
- Additional Features:
- Spring-assisted flipper opening
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-DF7ODAA-3220466B
MPN: 3220466B
UPC: 23614972181
Product Info for Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box
The Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $5.00 Off!![]()
Purchase your new Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Cut with confidence. The Trailside is designed to be your daily pocket tool. It is always at hand with the pocket clip oriented with tip-up carry. The blade is quick to deploy with a spring-assisted flipper on the blade. This great looking knife features tough laminated burlap scales that are secured with copper-colored and black hardware. Copper-colored titanium coating on the blade looks keen and adds additional corrosion protection.
Specifications for Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | D2 |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Laminate |
| Design/Pattern: | Anti-skid grooves on blade spine |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Green |
| Additional Features: | Spring-assisted flipper opening |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box
- D2 Steel Modified drop point blade with copper-colored titanium coating
- Anti-skid grooves on blade spine
- 3-1/2'' blade length
- Spring-assisted flipper opening
- Green laminated burlap scales with black and copper colored accents
- Reversible pocket clip with tip-up carry
- Thumb stud
Package Contents:
- Browning Trailside 3.5in Folding Knife - Box