Tap Tap to Zoom
Code: 28W-RS-G2ABTR8XMOA-214072
MPN: 214072
UPC: 813869021709
The Athlon Optics Argos BTR Gen II 1-8X24mm ATSR5 Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 37% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Argos BTR Gen II 1-8X24mm ATSR5 Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Multigunners, hunters, and those in the market for a self defense optic; A 1-8x scope is very versatile tool. Whether you are expecting close engagement with wild hogs, or burning up ammo at the local range, a reliable close range scope with the ability to engage targets mid range is something no one should be without. The glass-etched ATSR5 reticle provides quick target acquisition at close range and holdovers out to 600 yards using 68 and 69 BTHP 223/5.56mm rounds. The illuminated reticle and Advanced Fully-Multi Coated optics aid in low light situations.
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | ATSR5 SFP IR MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9 - 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 110 - 14.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 9.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 44 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |