Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 20 Mil Rad
Code: 28W-RS-TL41640-215009
MPN: 215009
UPC: 813869020672
Product Info for Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane
The Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 23% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When hunting in low-light conditions visibility is a necessity and with an Athlon Optics Talos Rifle Scope you'll never miss a beat or a target. These Riflescopes from the team at Athlon Optics feature aircraft grade aluminum which provides next level durability and strength over any terrain and in all weather conditions. With a fully multicoated optic the Athlon Optics Side Focus Rifle Scope reduces reflected light from interfering with your shot while also providing a brighter image overall. Fogproof, waterproof, and shockproof the Athlon Optics 4-16x40mm Rifle Scope will be your first and last choice for twilight hunting.
Specifications for Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.2 - 2.5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24.1 - 6.28 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 - 3.35 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.9 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 1.8 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 20 Mil Rad |
| Eyepiece Lens Diameter: | 45.72 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Second Focal Plane Reticle
- Illumi-nated Glass Reticles
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Capped Turrets
Package Contents:
- Athlon Optics Talos 4-16x40mm 1in Tube Rifle Scope, Seconad Focal Plane