Tap Tap to Zoom
Code: 28W-RS-212113J
MPN: 212113J
UPC: 813869025790
Developed to be the ideal scope, the Athlon Optics Athlon Scope Ares Etr Gen2j 4.5-30x56 34mm Aplr12 Ir Moa is great for situations where a premium quality riflescope is the paramount to success. Manufactured using exceptionally efficient materials, these Riflescopes from the optics experts at Athlon Optics will provide you with numerous years of reliable and efficient service. For a reasonable length of time, Athlon Optics has been in the business of making top of the line firearm scopes, and the Athlon Optics Athlon Scope Ares Etr Gen2j 4.5-30x56 34mm Aplr12 Ir Moa is definitely the evidence of their persistence for giving you the very best gear for your sighting specifications. One of our priority objectives at OpticsForYou is to ensure you leave with the very best riflescope for your specifications, and the Athlon Optics Athlon Scope Ares Etr Gen2j 4.5-30x56 34mm Aplr12 Ir Moa is among the many scopes that we are happy to showcase. If you are looking for the ideal riflescope to satisfy your shooting needs, then select the Athlon Optics Athlon Scope Ares Etr Gen2j 4.5-30x56 34mm Aplr12 Ir Moa.![]()
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 30 x |
| Reticle: | APLR12 IR MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.7 - 24.7 ft at 100 ft |
| Color: | Black |
| Weight: | 36.8 oz |
| Length: | 15.3 in |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Height: | 4.8 in |
| Additional Features: | Side Parallex Adj |
| Dimensions: | 4.85 X 5.90 X 17.15 in |
| Lens Diameter: | 56 mm |