New Product
- Reticle:
- APLR13 IR MOA Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Parallax:
- No Parallax Adjustment
- Additional Features:
- Side Parallex Adj
Code: 28W-RS-212014J
MPN: 212014J
UPC: 813869025752
Product Info for Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa
Developed to be the ideal riflescope, the Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa is perfect for situations in which a premium quality riflescope is the key to success. Produced by using amazingly reliable materials, these Riflescopes from the optics experts at Athlon Optics can provide numerous years of efficient and reliable service. Athlon Optics has been in the weapon scope business for a very long time, and the Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa is definitely the outcome of their tireless efforts make sure that you have a heavy duty and reliable scope on your firearm. One of our main goals at OpticsForYou is to be sure you leave with the very best riflescope for all your needs, and the Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa is amongst the many scopes that we are happy to showcase. For an incredible option to ensure that you have got the best riflescope for your individual specifications, choose the Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa.![]()
Specifications for Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | APLR13 IR MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.1 - 41.9 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Additional Features: | Side Parallex Adj |
| Lens Diameter: | 50 mm |
Package Contents:
- Athlon Optics Athlon Scope Ares Btr Gen3j 2.5-15x50 30mm Aplr13 Ir Moa