Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- IRMOA
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Free
Code: 28W-RS-AE39RS-216004
MPN: 216004
UPC: 813869022942
Product Info for Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP
The Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 27% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
BDC 250 Muzzle Loader IR was designed to deliver a high level of confidence at extended targets that can be used with todays most popular muzzle loader rounds.
Specifications for Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | IRMOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 2.99 - 3.07 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Second Focal Plane Reticle
- Illumi-nated Glass Reticles
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Capped Turrets
Package Contents:
- Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP