Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole, Pocket Clip
- Color:
- Black
Code: UZI-KN-UZKAXL3-UZK-AXL-3
MPN: UZK-AXL-3
UPC: 810112980875
Product Info for UZI Axis Lock Tanto
The UZI Axis Lock Tanto is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new UZI Axis Lock Tanto from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4.75" (12.07cm) closed. 3.5" (8.89cm) stonewash and satin finish partially serrated 8Cr13MoV stainless tanto blade. Black G10 handle. Thumb stud. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed.
Specifications for UZI Axis Lock Tanto:
| Manufacturer: | UZI |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Black G10 |
| Additional Features: | Lanyard Hole, Pocket Clip |
| Weight: | 0.44 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Package Contents:
- UZI Axis Lock Tanto