Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT has been discontinued by TruGlo and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT
The Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT - Truglo Red Dot Scope Features 5 MOA reticle designed for quick acquisition, waterproof, fog proof, unlimited eye relief, and a wide field of view. Also featuring flip up lens cap, 11 position rheostat, multi coated lens, and integrated lanyard system to prevent loss of screw down caps. Batteries included CR2032.
Specifications for Truglo TG8030MC2 Red Dot 2x 42mm Obj Unltd Eye Relief 4 Reticle Patterns RT:
| Mfg Item Num: | Â TG8030MC2 |
| Supplier SKU: | Â 74926 |
| Category: | Â OPTICS - RED DOT SCOPES |
| Battery: | Â CR 2032 |
| Magnification: | Â 2x |
| Objective: | Â 42mm |
| Field of View: | Â 30 @100 yds |
| Eye Relief: | Â Unlimited |
| DOT Size: | Â 4 Reticle Patterns |
| Tube Diameter: | Â 42mm |
| Length: | Â 5.4" |
| Weight: | Â 10.2 oz |
| Finish: | Â Realtree APG |












































































