Tap Tap to Zoom
- Color:
- Larch
- Bag Size:
- Long
- Temperature Rating:
- 32 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Left
- Condition:
- New
Code: 2XV-SI-PS1-11394
MPN: 11394
UPC: 040818113943
Product Info for Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
The Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Engineered for your fast and light adventures, the Parsec delivers lightweight and packable warmth. Just like an alpinist precisely selects his rack or a skier carefully chooses her line, we took the time to dial in the small details that create comfort and security in the mountains. After you break camp, the mummy-style bag uses a compression sack to easily fit into your pack without weighing you down. Designed with high-quality materials and Therm-a-Rest performance features like SynergyLink Connectors, the Parsec easily handles three-season bivys and long pushes into the backcountry. Bottom line, those that need their sleeping bag to go further choose the Parsec.
Specifications for Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Color: | Larch |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 32 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 100% Recycled Nylon RipStop |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 65 in/165 cm |
| Foot Girth: | 51 in/130 cm |
| Hip Girth: | 58 in/147 cm |
| Weight: | 1.11 lb, 0.77 kg |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Height: | 4 in |
| Application: | Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | 800-fill Nikwax Hydrophobic Down |
| Width: | 32.5 in |
| Warmth Rating: | 20 |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 1.11 lb |
| Shoulder Girth | 65 in/165 cm |
| Foot Girth | 51 in/130 cm |
| Hip Girth | 58 in/147 cm |
Features of Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
- 800-fill Nikwax Hydrophobic Down: Dries 3 times faster than untreated down without using dangerous PFCs.
- SynergyLink Connectors: Integrate the bag with a mattress for optimal comfort and efficiency; removable for versatility.
- Zoned Insulation: Maximizes warmth and saves weight by intentionally placing fill where you need it most. The Parsec places 60% of the fill on top and 40% on the bottom to give the bag an elite warmth-to-weight ratio.
- Toe-asis Foot Warmer Pocket: Ergonomic toe box that rapidly warms cold feet in a pocket of warm down.
- Quilt and Blanket Loops: Customize your sleep system by layering our quilts or tech blankets for increased warmth.
- Responsible Down Standard Certified: Certification that ensures that the waterfowl in the down supply chain are treated humanely.
- Additional features: Heat-trapping draft collars, full-length zipper draft tubes, differential cut, snag-free zipper, cinchable hood and external zip pocket
Package Contents:
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
- Compression Sack
- Storage Sack