Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
The Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
From weekend getaways to extended National Park trips, the Solstice sleeping bag delivers no-nonsense comfort with its spacious design and soft, cozy fabrics. Far roomier than standard bags, and lined with materials that feel good against your skin, the Solstice is your answer for an uncomplicated night's sleep. Just don't come complaining to us when your friends and family want to steal the bag for an afternoon nap!
Specifications for Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Kelty |
| Temperature Rating: | 20 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 80 in |
| Hip Girth: | 80 in |
| Weight: | 5.8 lb |
| Age Group: | Adults |
| Height: | 10.5 in |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Width: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 16.5 in |
Features of Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
- Oversized fit is roomier than traditional bags
- Two-way zipper can zip together with another Solstice sleeping bag to form a double bag
- Internal pocket keeps your headlamp, phone, or keys easily accessible and organized
- Warm and compressible ThermaPro Eco Insulation is 100% recycled
- Draft tube helps prevent cold spots and anti-snag webbing allows for easy zipping
- Soft, recycled 50D polyester liner and shell with PFAS-Free DWR
- Cord at top of bag cinches and locks to allow you to seal out the cold on extra chilly nights
- Offset quilt construction works to eliminate cold spots
- Comfort Level per ASTM F1720 testing and use of an 8-hour sleep model
Package Contents:
- Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
- Stuff sack