Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 25 lumens, 500 lumens, 1500 lumens
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Internal battery Lithium-ion Polymer, Lithium Ion, Lithium Polymer, Rechargeable
- Condition:
- New
Code: FS-FL-PLR1-PLR-C
MPN: PLR-C
UPC: 084871332156
Product Info for SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light
The SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Stiletto Pro is a pint-sized powerhouse that takes the Stiletto's already legendary performance and durability to the next level. SureFires proprietary MaxVision Beam reflector delivers 1500 lumens of smooth, shadow-filling LED white light in high-output mode, with a 500-lumen medium output and a 25-lumen low output to suit a variety of tasks. It can be programmed to set the output sequence from low to high or vice versa, and you can always access high output and strobe capability via its tail switch. Its Melonite-coated, reversible heavy-duty spring steel pocket clip keeps the light secure whether you prefer bezel-up or bezel-down storage. Its precision-machined, Mil-Spec hard-anodized aluminum body is sleek and slim for tremendous durability. The Stiletto Pro fits comfortably in any pocket, and it can be drawn and activated with ease.
Specifications for SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens, 25 lumens, 1500 lumens |
| Beam Distance: | 375 m |
| Bezel Diameter: | 2.2 cm |
| Length: | 4.87 in |
| Weight: | 5 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Rechargeable, Lithium Ion, Lithium Polymer, Internal battery Lithium-ion Polymer |
| Condition: | New |
Features of SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light:
- Retains sleek, slim profile of the Stiletto Series; fits easily into a pocket or pack and can be drawn quickly like a knife for fast activation in an emergency or for everyday tasks
- Dual-optic design delivers 35,000 candela in a Hybrid Beam pattern that punches farther into the dark while retaining ample spill light to help you maintain situational awareness
- Primary switch activates 1,500-lumen high, 500-lumen medium and 25-lumen low output for a wide variety of tasks; programmable to set activation sequence low to high or vice versa to suit user preferences
Package Contents:
- SureFire Stiletto Pro II 1500 Lumens Rechargeable Pocket Light