Tap Tap to Zoom
The Browning Camping McKinley Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Browning Camping McKinley Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The McKinley is a "heavy duty" oversized hooded rectangle bag. It uses a 2-layer offset construction to eliminate cold spots. The McKinley series use Techloft Insulation. Techloft Insulation consists of multi-hole staple-length micro-denier fibers that have a siliconized finish for maximum insulation, loft, and compactness. It will keep you toasty on those colder nights when you'd prefer to have more "wiggle room" than you get with your mummy bag. The contoured hood also helps keep you warmer and keeps your warmth sealed in. For transporting, we include a compression stuff sack and roll-up straps. This is a great hunting bag for those frigid nights when you want a good night sleep.
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Bag Size: | Long |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | Brushed Polyester |
| Insulation: | TechLoft |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 13 x 27 in |
| Weight: | 8 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 210T nylon diamond ripstop |
| Length: | 90 in |
| Width: | 36 in |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 90 in |
| Weight | 8 lb |