Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue/Yellow
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- 26 - 36 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Left
- Condition:
- New
Code: Z58-SI-CUDDDWN-70607218R
MPN: 70607218R
UPC: 054003797283
Product Info for Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bags
The Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bags is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 42% Off!![]()
Purchase your new Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bags from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Welcome to the most comfortable nights sleep youll have in the backcountry. Hailed as Outside magazines Best Sleeping Bag For Backpackingin and an evolution of our award winning Backcountry Bed, the Cloud features a zipperless design with an integrated comforter. Constructed with 15d nylon ripstop fabrics and 800 fill power DriDown , delivering an ultra comfortable lightweight mummy. To top it off, the Cloud touts our patented self sealing foot vent and a pad sleeve, allowing you to vent heat and move around without worry.
Specifications for Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bags:
| Manufacturer: | Sierra Designs |
| Color: | Blue/Yellow |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 26 - 36 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 15d Nylon Ripstop |
| Insulation: | 800 Fill DriDown |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 60 in |
| Foot Girth: | 40 in |
| Hip Girth: | 58 in |
| Weight: | 1.45 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | 15D Nylon |
| Length: | 78 in |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 78 in |
| Weight | 1.45 lb |
| Shoulder Girth | 60 in |
| Foot Girth | 40 in |
| Hip Girth | 58 in |
Features of Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bag
- Key Features:
- Patent pending zipperless design for more comfort
- Oversized integrated comforter resemble all the comforts of your bed at home
- Insulated shoulder pocket keeps comforter wrapped around you sealing out drafts
- Patented self-sealing foot vent allows fast and easy ventilation
- Sleeping pad sleeve keeps pad under you for comfort and warmth and replaces unnecessary bottom insulation
- PFC-Free 800FP DriDown and 15d nylon fabrics
- LONG:
- EN Limit Temp Rating: 26F / -3C
- EN Comfort Temp Rating: 36F / 2C
- Fill Weight: 10.4oz / 294g
- Minimum Weight: 1lb 9oz / 0.71kg
- Sleeping Pad Sleeve Circumference: 55.5" / 141 cm
- Fits Sleeping Pad (WxH): 25" x 2.5" / 64 x 6.4 cm
- Fits Up To: 6' 6" / 198 cm
- Length: 84in / 213 cm
- Shoulder Circumference: 62" / 157 cm
- Hip Circumference: 60" / 152 cm
- Footbox Circumference: 42" / 107 cm
- Mesh Stoarge Bag Size (LxW): 20 x 12" / 51 x 31 cm
- Stuff Sack Size (L x W): 13 x 7" / 33 x 18cm
Package Contents:
- Sierra Designs Cloud 800 Dridown 35 Degree Sleeping Bag