Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
Code: 235-WTF-MR11-13880
MPN: 13880
UPC: 040818138809
Product Info for Platypus DayCap Filter Replacement
The Platypus DayCap Filter Replacement is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Platypus DayCap Filter Replacement from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This replacement filter cartridge is the same high-flow and effective hollow fiber filter that came with your original DayCap In-Bottle Filter. Right out of the box its ready to twist into place and deliver fast, safe, and easy access to clean drinking water.
Specifications for Platypus DayCap Filter Replacement:
| Manufacturer: | Platypus |
| Color: | Blue |
| Pore Size: | 0.2 microns |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Hollow Fiber, Plastic |
| Weight: | 1 oz |
| Cartridge Life: | 1000 Liters |
| Flow Rate: | 1 liters per minute |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1.5 in |
Features of Platypus DayCap Filter Replacement
- Proven Filtration: Hollow fiber filtration media is the same technology as our most popular and field-proven filters and filters up to 1L/m.
- Safe and Effective: Each filter is individually tested to ensure it meets all EPA and NSF guidelines for the removal of 99.9999% of bacteria and 99.9% of protozoa.
- Easy Cleaning: Simply shake to clean with it attached to your bottle to break up particulates and restore flow rates.
Package Contents:
- Platypus DayCap Filter Replacement