Tap Tap to Zoom
Code: 5VS-NVR-DU3185-DU50
MPN: DU50
UPC: 6970883550661
The Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 34% Off!![]()
Purchase your new Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Guide DU Series is a high-performance Digital Day and Night Vision Scope designed for professional hunting. The high-sensitivity 1920x1080/4m CMOS Sensor that offers outstanding image quality. The full-color HD 1920x1080 OLED display guarantees the smallest image detail with meticulous care to respect users' wishes. The advanced dual battery system provides up to 15 hours of non-stop use from day to night.
| Manufacturer: | Guide USA |
| Sensor Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Magnification: | 3.1 - 8 x |
| Battery Type: | 18650 |
| Length: | 14.6 in |
| Width: | 4.21 in |
| Height: | 2.67 in |
| Weight: | 980 g |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 9 - 5.2 degrees |
| Battery Life: | 15 hours |
| Battery Quantity: | 1 |